Polabský knižní veletrh 2014

05.09.2014 - 07.09.2014

Jedenáctý ročník Polabského knižního veletrhu se bude konat na výstavišti v Lysé nad Labem o prvním zářijovém víkendu, od pátku 5. do neděle 7. září, ve výstavní hale A2. Otevřeno bude každý den od 9:00 do 17:00 hodin.

 

Na letošním Polabském knižním veletrhu se návštěvníkům představí hlavně nakladatelé, knihkupci a knižní distributoři, prodejci DVD, CD a audioknih, tiskárny. V jejich expozicích si návštěvníci mohou prohlédnout a koupit knižní novinky, výběr z titulů oceněných v soutěži Magnezia Litera či nominovaných na ocenění Nejkrásnější české knihy roku 2013, a také knihy z nakladatelských soutěží. Vystavovatelé na Polabském knižním veletrhu zpravidla prodávají s výraznými veletržními slevami, takže knižní výstava je i dobrá příležitost v předstihu nakoupit knižní dárky na Vánoce.

 

Expozice vystavovatelů doplňuje bohatý doprovodný program, besedy, autogramiády, veřejná čtení, nakladatelské soutěže, literární soutěž pro veřejnost, výstavky. Každoročně věnujeme některé významné literární a kulturní osobnosti Cenu Polabského knižního veletrhu za celoživotní zásluhy o českou literaturu a bude tomu tak i letos.

 

Některé body programu jedenáctého Polabského knižního veletrhu


Výstavní program začne v pátek 5. září v 9:30 besedou o Janu Palachovi. Zúčastní se jí spolueditoři knihy Jan Palach 69 - historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů a publicista Patrik Eichler. Další pozvaní hosté účast na besedě zatím nepotvrdili.

 

V pátek v 11:00 hodin bude předána tradiční Cena Polabského knižního veletrhu za celoživotní zásluhy o českou literaturu. Letošní ocenění získá režisér Jiří Menzel za filmové zpracování řady děl Bohumila Hrabala. Protože Jiří Menzel bude v době veletrhu v zahraničí, cenu za něj převezme zpěvák Václav Neckář. Zároveň budou vyhlášeni výherci nakladatelských soutěží, které probíhají v kategoriích dětské literatury, knih s tematikou turistiky a cestovního ruchu, historické literatury a publikací popularizujících život a dílo Bohumila Hrabala.

 

Rovněž v pátek, ve 14:00, pak hejtman Středočeského kraje Miloš Petera pokřtí novou knížku Polabského muzea, Bohumil Hrabal známý a neznámý.

 

V sobotu je na programu řetěz autorských čtení, besed a autogramiád.

 

V neděli v 11:00 proběhne beseda s autogramiádou prezidenta Václava Klause, v době autogramiády bude možné zakoupit většinu knih Václava Klause, které jsou v současné době v běžné distribuci.

 

Ve 14:00 pak budou vyhlášeni výherci tradiční literární soutěže Polabského knižního veletrhu.

 

  

Knižní veletrh dětem


V našem regionu je velmi nízký průměrný věk obyvatel, žije tady mnoho mladých rodin s dětmi. Proto tradičně dáváme velkou váhu dětským knihám a doprovodným akcím pro dětské návštěvníky a jejich rodiče.

 

Ve veletržní hale bude dětský koutek a dětské dílničky, kde budou děti pod vedením zkušených instruktorek ze společnosti Tvořivá chvilka samy vyrábět jednoduché hračky a výtvarné předměty. V čítárně vedené Městskou knihovnou Lysá nad Labem proběhne akce Čteme pohádky dětem, kam si kdokoliv z návštěvníků může přinést svou oblíbenou dětskou knihu a kousek z ní dětem přečíst.

 

 

Hrabalův knižní veletrh


Letošní knižní veletrh a velkou část jeho doprovodného programu věnujeme památce a dílu Bohumila Hrabala, který v našem regionu zanechal silnou stopu a stále živé vzpomínky. Stranou tentokrát nezůstal ani Pivovar Nymburk, který k atmosféře knižní výstavy přispěje hrabalovskou hospodou s postřižinským pivem. Na veletržní scéně a v hale budeme svědky besed a vzpomínání pamětníků, proběhnou autogramiády knih o Bohumilu Hrabalovi. Lesní ateliér Kuba z Kerska ve svém stánku nabídne pravděpodobně všechny hrabalovské tituly, které jsou v současné době na knižním trhu.

 

 

Doprovodné výstavky


Už ve vstupu do výstaviště uvítá návštěvníky jeden z nepříliš známých artefaktů – Hrabalův osobní vůz Ford Escort 1.3 ze sbírek Vlastivědného muzea v Nymburku. Ve výstavní hale pak bude instalována premiéra nové putovní výstavy Památníku národního písemnictví o Bohumilu Hrabalovi. K vidění budou menší výstavky ilustrátorů, výstavka Hrabalových fotografií spisovatele Jana Řehounka, ateliér Kuba přispěje vlastní výstavkou Slavnosti sněženek, která porovnává postavy ze stejnojmenného filmu s jejich živými předobrazy.  

 

 

Polabský knižní veletrh


Polabský knižní veletrh se v Lysé nad Labem bude konat už po jedenácté. Je to kontraktační i maloobchodní prodejní akce, jíž se loni zúčastnilo 12 tisíc návštěvníků a třicet vystavovatelů. Díky dobrému dopravnímu spojení návštěvníci přicházejí zhruba napůl z Prahy a z polabského regionu. 

 

Program veletrhu průběžně aktualizujeme.