Senior – Handicap: aktivní život 2013

13.06.2013 - 16.06.2013

  12. ročník výstavy Senior - Handicap: aktivní život

14. ročník výstavy Šikovné ruce našich seniorů 

 

Výstavu Senior – Handicap: aktivní život, již tradičně spojená s výstavou Šikovné ruce našich seniorů a Lázeňským veletrhem a od loňského roku i s výstavou růží a květin časného léta Růžová zahrada navštívilo v loňském roce bezmála třináct tisíc lidí.  A nešlo jen o lidi dříve narozené, či o lidi s nějakým zdravotním handicapem – přicházeli návštěvníci všech generací. Na čtveřici výstav totiž našel „něco“ pro sebe úplně každý, a to nejen na stáncích prodejců, ale i v doprovodném programu ve formě inspirace, poučení či zábavy.

 

I letos najdou návštěvníci v odborné části výstav Senior – Handicap a Lázeňský veletrh nabídku pomůcek a služeb pro různé druhy handicapů, zdravotní poradny, nabídku lázeňské léčebné, rehabilitační či relaxační péče, ale i odborné semináře a workshopy… A rovněž tu budou vystavovatelé se zbožím nezbytným pro každodenní život. Podobná veletržní přehlídka tohoto typu v republice neexistuje, žádná například neposkytuje možnost prezentace poskytovatelům sociálních služeb. Domovy důchodců a ústavy sociální péče tady mají příležitost představit nelehkou práci, kterou v péči o staré a fyzicky či psychicky nemocné odvádějí. A nejen to. Na svých stáncích nabídnou i výrobky svých klientů, což jim může přinést peníze, tolik potřebné třeba právě k rozšíření arteterapie či dalších zájmových činností. V předchozích letech dokonce některá zařízení díky svým prezentacím našla sponzory.

 

 Spoluorganizátoři výstavy:     

 

* Středočeský kraj                                       

 

* Centrum soc. a zdravotních služeb Poděbrady 

  

Hlavní zaměření dvanáctého ročníku:

 

* zařízení sociální péče všech typů
* pomůcky a zařízení pro různé handicapy
* integrace postižených
* možnosti vzdělávání
* pracovní příležitosti                                                           
* léčebná, rehabilitační a lázeňská péče                         
* volný čas a dovolená                                                        
* volnočasové, kulturní a sportovní aktivity
* potravní doplňky, alternativní medicína
* zboží pro každodenní život

           

Jaká byla výstava v roce 2012? 

V odborné části výstavy s třiceti čtyřmi vystavovateli našli návštěvníci nabídku pomůcek a služeb pro různé druhy handicapů, zdravotní poradny, odborné semináře a workshopy… lze jmenovat například pomůcky pro handicapované lidi, elektrokola a elektrické skútry, vybavení koupelen a bidetová sedátka, speciální úpravy vozidel, polohovatelná lůžka, poradnu prevence rakoviny prsu, poradnu pro postižené parkinsonovou chorobou, poradnu péče o zuby a zubní náhrady, expozici s příběhy obětí domácího násilí,  ukázky výcviku vodících psů. Rovněž tu ale byli vystavovatelé se zbožím nezbytným pro každodenní život.

 

Podobná veletržní přehlídka tohoto typu v republice neexistuje, žádná například neposkytuje možnost prezentace poskytovatelům sociálních služeb. Domovy důchodců a ústavy sociální péče tady měli příležitost (za velmi zvýhodněných finančních podmínek) představit nelehkou práci, kterou v péči o staré a fyzicky či psychicky nemocné odvádějí. A nejen to. Na svých stáncích nabízeli i výrobky svých klientů.

 

Taktéž proběhly Dny zdraví s VZP - odborní pracovníci ze Všeobecné zdravotní pojišťovny a agentury Quent poskytovali zájemcům (pojištěncům VZP) bezplatné služby: měření hladiny cholesterolu v krvi. měření hladiny triglyceridů v krvi, měření krevního tlaku a pulzu, stanovení diagnózy obezity, poradenství zdravého životního stylu. Celkem v průběhu dvou dnů vyšetřili 270 lidí. Byl k dispozici i koutek pro děti.

 

Uskutečnila se tisková konference o poskytování sociální péče a beseda s poskytovateli sociální péče o úloze soutěže Šikovné ruce našich seniorů v jejich aktivizaci.

 

V doprovodném programu na velkém jevišti se vystřídaly zámecká kapela Šporkovjanka z Domova Na Zámku v Lysé nad Labem s mažoretkami a dětmi z mateřské školy Dráček v Lysé nad Labem v pořadu Kavárnička dříve narozených, pěvecký sbor Hrádeček z Červeného Hrádku, Seniorská kapela z Městského klubu seniorů z Mladé Boleslavi, Jihočeská dudácká kapela Duha, skupina coutry tanců při SPCCH Poděbrady, v pátek pak ve dvou pořadech s vyhodnocením soutěže Šikovné ruce našich seniorů malá dechovka Lidovka pod vedením Jaroslava Trnky, známý zpěvák lidových písní Jožka Šmukař a moderátor Eduard Hrubeš.

 

Na venkovní ploše probíhaly v sobotu po celý den ukázky výcviku vodících psů sdružení Pes pro tebe. Autogramiádu měl handicapovaný spisovatel a básník Rosťa Kuchař z Olomouce.

 

Souběžná expozice výstavy Senior – Handicap: aktivní život  - výjimečná výstava ze soutěže Šikovné ruce našich seniorů byla opět větší, nežli v loňském roce. Do soutěže se sešlo tři tisíce sedm set exponátů od tisíce padesáti autorů. Návštěvníci této expozice nešetřili uznáním a superlativy.

 

Vyhodnocení soutěže „pro radost a potěšení“ se uskutečnilo v pátek 17. června v rámci doprovodného programu, který uváděl Eduard Hrubeš a vystoupili v něm zpěvák Jožka Šmukař a orchestr Tox z Poděbrad.

 

Přímo v expozici hrála na pódiu u cukrárničky po celou dobu výstavy k poslechu hudební skupina, verše zde recitovala básnířka Jana Rychetská, poradnu o asijských zeleninách měl prof. Jaroslav Čihula. Na desítce stánků se mohli návštěvníci seznámit s technikami ručních prací a uměleckými řemesly.

 

Výstavu navštívilo bezmála třináct tisíc lidí.