Aktuality - novinky

POJĎTE S NÁMI VYTVOŘIT BETLÉM

POJĎTE S NÁMI VYTVOŘIT BETLÉM

ČESKÝ REKORD JE 269 FIGUREK OD 245 AUTORŮ – PŘEKONÁME HO???

 Výstaviště Lysá nad Labem u příležitosti konání 22. ročníku Polabských vánočních trhů vyhlašuje pokus o překonání rekordu ve vytvoření betlému s největším počtem figurek z papíru. Vytvořte libovolnou postavu z tvrdého papíru, my poskládáme betlém. Ten bude vystaven po celou dobu vánočních trhů v hale C u pódia, další rok bude vystaven v Polabském muzeu Bedřicha Hrozného v Lysé nad Labem.

Pokusu o překonání rekordu se mohou zúčastnit jednotlivci, mateřské školky, základní a střední školy až po domovy pro seniory, kteří do 30. listopadu doručí na lyské výstaviště poštou nebo osobně zásilku s libovolným počtem figurek na adresu: Výstaviště Lysá nad Labem, Jitka Soldátová, Masarykova 1727, 289 22 Lysá nad Labem. Uzávěrka předání posledních figurek je v pátek 16. prosince 2016! V sobotu 17. 12. bude v doprovodném programu vyhlášen počet postaviček ve vánočním betlému.

Na světě nejsou dva stejné betlémy, ale všechny přitom spojují některé symbolické prvky. Vánoční betlémy jsou postavené na radostných stránkách života a vycházejí z vánočních tradic. Svatá rodina - Ježíšek v jesličkách, Panna Maria a  svatý Josef  jsou základní figury a tato scéna narození nesmí v žádném betlému chybět.  Většinou se zde ještě vznáší anděl. V každém betlému jsou také tři králové – Baltazar, Melichar a Kašpar, někdy s početným průvodem nesoucím dary Ježíškovi. V okolí svaté rodiny se rozmísťují různá zvířata, stádo ovcí v čele s beranem, ovčácký pes a další. Součástí betlémů jsou muzikanti, kteří oznamují a oslavují narození Ježíška. Tvůrci betlémů velmi často ztvárňují i postavy z reálného života, třeba truhláře, tesaře, kováře, ševce, pekaře, pastýře, oráče, tkadleny, pradleny, obchodníky a mnohé další postavy. Každý betlém je unikátním uměleckým dílem, které přenáší poselství dávných dob do současnosti…

Návod na vytvoření figurky: Na tvrdý papír nakreslete figurku vysokou 18 cm, dole nechte 3 cm na ohnutí a nalepení, velikost zvířat by měla být úměrná k figurkám. Postavičku vystřihněte, vymalujte jakoukoli technikou, polepte látkou, nebo jiným materiálem dozdobte. Svatá rodina bude připravena.