Aktuality - novinky

Hippi müsli

Hippi müsli

     Ať už krmíme jakékoliv zvíře (člověka ostatně nevyjímaje), neustále hledáme kompromis mezi potřebou vysoce stravitelných živin a udržením struktury krmiv, protože oba požadavky jdou, vzhledem k obsahu vlákniny, proti sobě. Krmení koní, vzhledem ke komplikovanému anatomickému složení trávicího traktu a velké náchylnosti k jeho poruchám, patří mezi obory výživy, ke kterým je třeba přistupovat zvlášť citlivě. Navíc je třeba zvážit chutnost každého komponentu. Hygienická kvalita je zcela nezbytným požadavkem.


     Strukturu HIPPI® müsli zajišťuje těchto 7 komponent: granule, sušené jablečné výlisky, kukuřičné lupínky, svatojánský chléb, sušená vojtěška, sušená kukuřičná siláž, sušené žito. Není pochyb, že jablečné výlisky a svatojánský chléb představují atraktivní krmivo. Pro zvýšení vlákniny jsme použili originální řešení. Uvážíme-li, že kukuřičná siláž má násobně vyšší stravitelnost vlákniny než třeba seno nebo sláma, dá se vybrat kvalitní poloha pro pěstování a výsledná siláž před sušením otestovat na kvalitu nejen po stránce živin, ale především po stránce hygienické a nezapomeneme-li na to, že toto krmivo koním chutná, považujeme její přídavek do müsli za vhodné a originální řešení. Podobně je tomu se sušeným žitem. Přímo z pole, sušeno horkým vzduchem, se zachováním všech živin včetně lehce rozpustných cukrů a vysokou stravitelností vlákniny.


     Granule nejsou jen granule. Celkem tato složka müsli obsahuje 12 surovin, kromě běžných jako jsou otruby, pšenice, ječmen, zdroje makroprvků apod., také extrudované lněné semeno, kukuřičné klíčky a ostropestřec mariánský. Vynechali jsme oves. Premix s vysokým obsahem potřebných vitaminů je samozřejmostí.

 

     Do krmiva nepřidáváme konzervanty ani umělá aromata, krmivo je přirozeně chutné a voňavé díky použitým

 

 

surovinám... skládá se ze sušených komponent (kukuřice, žito, jablka, karob… ), které jsou přirozeně trvanlivé a z lisovaných granulí, kdy se komponenty napaří, slisují a granule se opět nechá vyschnout. Pečlivě vybíráme také jednotlivé suroviny. Navíc ty, co považujeme za klíčové - žito a kukuřici - si sami pěstujeme a dohlížíme na ně po celý proces jejich produkce. Tím je zaručena nadstandardní hygienická kvalita. Krmivo se navíc během míchání několikrát odprašňuje (rozumějte, zbavuje se drobných odrolených částic).

 

     HIPPI® müsli můžete zkrmovat koním všech kategorií v dávce 0,5 – 3 kg na den, přičemž dávku přizpůsobte hmotnosti a zátěži koně. Je to ideální krmivo pro kategorii koní v lehké až střední zátěži. U těchto koní nám umožňuje dodat potřebnou energii a další živiny a přitom zbytečně nezatěžujeme koně vysokými dávkami škrobů. Krmivo neobsahuje oves, takže je vhodné i pro snadno vzrušivé a temperamentní koně. Navíc vhledem k vysokému obsahu vlákniny s dobrou stravitelností a dostatečnou strukturou, která pomáhá udržovat dobrou peristaltiku střev, je možné  HIPPI® müsli úspěšně zkrmovat i pro koně s citlivým trávicím traktem. Naši zákazníci krmivo úspěšně používají u mladých koní, u rekreačních koní, u sportovních koní lehkého až středního stupně, pro chovné a březí klisny, dokonce i jako součást dávky dostihových koní v přípravě. Díky vysoké chutnosti a stravitelnosti se HIPPI® müsli osvědčilo také u starších koní, koní se zhoršenou tělesné kondici a koní hůře krmitelných.

 

 

Přejeme hodně chovatelských a sportovních úspěchů.              MVDr. Ivo Paulík a Ing. Tereza Krejčí, Fides Agro spol.s r.o.